Simona Vachálková

Simona študovala na škole úžitkového výtvarníctva v Bratislave, odbor čipkárskej a textilnej tvorby u prof. J. Bergera, J. Saboovej, K. Pichlera a na VŠMU u prof. M. Čorbu a prof. J. Cillera.

Profesionálne debutovala už ako študentka v inscenácii SND S vylúčením verejnosti (1992, réžia V. Strnisko). Vytvorila stovky kostýmov do desiatok  činoherných, operných a baletných inscenácii v slovenských divadlách (Bratislava, Trnava, Nitra, Banská Bystrica, Košice), ale aj v Českej republike (Praha, Brno, Ostrava). Spolupracovala pritom s renomovanými divadelnými režisérmi ako V. Strnisko, R. Polák, V. Klimáček, E. Horváth ml., J. Nvota, S. Ferancová, I. Holub, K. Vosátko, J. Luterán, S. Daubnerová, J. Ďurovčík, M. Chudovský,  M. Poláková  a ďalší.

Ako kostýmová výtvarníčka sa podieľala na viacerých filmoch (Advent, Vyhnanci, Smutný valčík, Nebo nad Pressburgom, Obrazy z malomesta, Nedodržaný sľub, Viditeľný svet, Spiaci účet, Najšťastnejší z troch, Projekt Alfa, Rukojemník), rozprávkach (Johankino tajomstvo, Kovladov dar) a televíznych seriáloch (Kriminálka 5 C, Horúca krv, Nesmrteľní). Spolupracovala pri nich s režisérmi J. Nvotom, J. Rihákom, P.Krištúfkom, J.Chlumským, L. Dittrichom, P. Mikulíkom, M. Lutherom a ďalšími.

Participovala aj na niekoľkých ročníkoch Plesu  v opere, Galavečeroch OTO a

na desiatkach reklamných spotov s režisérmi ako G.Marojevič, J. Johanides, F. A. Brabec, J. Hanych, Struhár, J. Steindler a manželia Reimannovci.

Od roku 2017 pôsobí aj ako pedagogička na Katedre scénografie na VŠMU v Bratislave, kde v ateliéri scénografie učí divadelný a filmový kostým a kostýmovú realizáciu. 

V roku 2010 bola nominovaná na cenu Slnko v sieti za kostýmovú výpravu do filmu Nedodržaný sľub v réžii J.Chlumského.

 

Pre Divadle bez masky navrhla kostýmovú výpravu do inscenácie Slúžky.