FALOŠNÁ NOTA

Dá sa uniknúť minulosti a beztrestne žiť ďalej? Je možná odplata? Aký má zmysel? Je možné zmyť zo seba vinu? Ako žiť s jej vedomím? Je možné odpustiť a zabudnúť?

Ženevská filharmónia. Šatňa medzinárodne uznávaného dirigenta H. P. Millera krátko po skončení jedného z jeho koncertov. Orchester nehral dobre, Miller je preto nahnevaný, chce sa osprchovať a ísť domov. Do šatne za ním ale príde jeho veľký obdivovateľ León Dinkel, ktorý tvrdí, že na koncert pricestoval až z Belgicka, len aby zložil maestrovi poklonu. Miller sa otravného Dinkela nevie zbaviť, Dinkel za žiadnu cenu nechce zo šatne odísť. Miller chce zavolať políciu, keď ale uvidí starú fotografiu, ktorú mu Dinkel priniesol, všetko sa zmení. So starou fotografiou do šatne vstúpi Millerova desivá, celý život utajovaná, minulosť. Kto je v skutočnosti León Dinkel? Čo naozaj chce? Kto zo šatne na konci rozhovoru odíde?

Hra Falošná nota mala svetovú premiéru na festivale Off d´Avignon v roku 2017, následne sa preniesla do Théâtre Michel v Paríži. Silný príbeh plný napätia s majstrovsky vystavanou zápletkou stavia diváka do úlohy sudcu. Hamletovský duch hry odhaľuje pravdu minulosti a strháva masky, čo zakrývajú pravú tvár obom protagonistom, ktorí proti sebe hrajú „šachovú partiu“. Diváci sú svedkami postupného psychického kolapsu človeka, ktorý sa najprv snaží zachrániť svoju povesť a potom holý život v hre, ktorú je nútený hrať proti svojej vôli.

 

autor Didier Caron
preklad a réžia Mária Záchenská
dramaturgická spolupráca Darina Abrahámová
scéna a kostýmy Simona Vachálková
účinkujú Emil Horváth, Milan Kňažko 

 

1. premiéra: 1. októbra 2024 v SND
2. premiéra: 7. októbra 2024 vo V-klube

 

 

Inscenácia vzniká v spolupráci s  Činohrou SND. Vznik inscenácie finančne podporila Nadácia SPP.