Soňa Ferancová

Soňa ukončila magisterské štúdium na VŠMU v Bratislave v odbore divadelná réžia. Ešte počas štúdia bola ako hosťujúca režisérka Ateliéru Divadelnej fakulty JAMU nominovaná na prestížnu Cenu Alfréda Radoka za réžiu hry J. Geneta Slúžky.  Jej absolventským predstavením bol Shakespearov Hamlet v Ha-divadle v Brne. Následne pôsobila ako interná režisérka v Divadle Jána Palárika v Trnave, kde vytvorila dve úspešné predstavenia – inscenáciu hry J. Mahena Stroskotanci v manéži a A. P. Čechova Tri sestry. Od roku 1995 je v slobodnom povolaní. Režírovala v DAB Nitra (J. N. Nestroy – Povraz s jedným koncom (nominovaná na ocenenie DOSKY), VHV – Záveje, M. Haddon a S. Stephens – Podivný prípad so psom), v Divadle GuNaGu (Pravdivý príbeh Oľgy B., ženy so zlatými rukami (aj spoluatorka scenára spolu s O. Belešovou), V. Klimáček Muži sa minuli (aj autorka námetu), V. Klimáček: Raj je iba Eden), v divadle Astorka Korzo 90 inscenáciu H. Müllera Kvarteto (nominácia na DOSKY v štyroch kategóriách) a Sylvia od A. R. Gurneyho, v Divadle Aréna hry Yazminy Rezy Boh masakra, Liz Lochlead Perfect Days,  Terryho Johnsona Absolvent, Pam Valentine Medzi nebom a zemou, P. Quiltera Opona hore!, v Štúdiu 12 Hot line (aj spoluautorkou scenára s P. Pavlacom), v Činohre SND Fetišistky od I. Horváthovej, Ksicht od M. von Mayenburga, Šmátranie v širočine J. Stacha, Matka od F. Zellera, pre Balet SND a SDA Laciho Strikea Júlio a Rómea (aj autorka scenáru),  v Bábkovom divadle na Rázcestí v Banskej Bystrici hry I. Tásnadiho Cyber Cyrano a V. Havla Motýľ na anténe. V roku 2022 odpremiérovala v DPOH inscenáciu hry F. Zellera Otec pre súkromnú produkciu Múza Teatro.

Venuje sa aj réžii dabingu v štúdiách RTVS, Daniela, Atiz, Atefakt, Sunrise, Yes a Maja, za réžiu dabingu filmu Posledné pokušenie Krista bola nominovaná na cenu Zlatá slučka.

Je autorskou a režisérkou celovečerného dokumentárneho filmu Národné o  sťahovaní Slovenského národného divadla zo starej budovy do novej na Pribinovej ulici pre Slovenskú televíziu.

V rokoch 2006 – 2010 režírovala magazín Umenie pre Slovenskú televíziu. Je autorkou scenára a režisérkou viacerých dokumentov RTVS z cyklu GEN o významných slovenských osobnostiach – Ľubici Rybárskej, Jurajovi Čutekovi, Dominike Cibulkovej, Marekovi Hamšíkovi, Márii Omastovej, Štefanovi Kocánovi a Pavlovi Bršlíkovi.

Od r. 2020 pôsobí ako pedagogička na štátnom Konzervatóriu v Bratislave na Tolstého ul.

 

V Divadle bez masky režíruje inscenáciu hry Jeana Geneta Slúžky.