Štefan Kocán

Štefan vyštudoval hudobno-dramatický odbor na Konzervatóriu v Bratislave u Alžbety Michálkovej,  operný spev na VŠMU v Bratislave u Hany Štolfovej-Bandovej a na Konzervatóriu vo Viedni u Jevgenija Nesterenka.

Po ukončení štúdií sa pripojil k opernému súboru Landestheater v rakúskom Linzi. V sezóne 2003/2004 získal ocenenie Eberharda Waechtera za postavu Veľkého inkvizítora z Verdiho opery Don Carlos. V tejto úlohe a v úlohe Komtúra v Mozartovom Donovi Giovannim debutoval na scéne Wiener Staatsoper, kde odvtedy hosťuje. Počas svojej vyše dvadsaťročnej kariéry hosťoval v mnohých operných domoch v Európe (Teatro del Liceo v Barcelone, Royal Danish Opera, Opéra de Nice, Opéra National de Paris, Teatro Communal v Modene, Teatro Ferrara, Theatre Basel, Aalto Theater v Essene, Staatstheater v Kasseli, Staatsoper v Hannoveri, La Scala v Miláne, Staatsoper Unter den Linden v Berlíne, v Bayerische Staatsoper v Mníchove, ND Praha), príležitostne vystupuje aj v Opere Slovenského národneho divadla.

V rokoch 2009-2019 mal angažmán v Metropolitnej opere v New Yorku (opery Aida, Rigoletto, Trubadúr, Don Carlos, Knieža Igor, Don Giovanni a Eugen Onegin), celkovo tam odspieval 133 predstavení. V USA vystupoval viackrát aj v Lyric Opera of Chicago a Los Angeles Philharmony.

V roku 2016 naspieval album Songs of love and death.

 

V Divadle bez masky účinkuje v inscenácii Slúžky.